LT metalo apdirbimo įmonės: ar mes neatsiliekame nuo Vakarų?

Metalo pramonė Lietuvoje yra viena iš didžiausių gamintojų ir darbdavių. Skaičiuojama, kad metalo ir jų gaminių produkcija sudaro 15,4 proc. viso šalies eksporto. Paklausos ir užsakymų augimą pradėta fiksuoti po Lietuvos Respublikos įstojimo į Europos sąjungą, kai tarp ES šalių narių ėmė sklisti žinia apie Lietuvos metalo gamintojų produkcijos kokybę ir gamybos greitį. Pirmieji Lietuvos gamintojų siūlomus privalumus atrado vokiečiai, kurie ieškojo pigesnės darbo jėgos galimybių bei kokybės. Taip pradėjo kurtis eksporto tradicijos, o įmonės Lietuvoje ėmė plėstis ir investuoti ne tik į plėtrą, bet ir į darbo našumą, technologijas.

 

Lietuvos produkcija jau yra vertinama tarptautiniu mastu, o eksporto rodikliai kasmet auga

 

Metalo ir elektrotechnikos pramonės įmonės per pastaruosius kelerius metus pademonstravo nuolatinį augimą ir plėtrą, šia pramonės šaka užsiimančių įmonių skaičius pastebimai išaugo. Pats sektorius stabiliai auga daugiau nei 10 metų, tai rodo, kad įmonių konkurencingumas didėja, gerėja darbo sąlygos, atsiperka investicijos į techniką ir darbo metodų tobulinimą, tuo pačiu gerėja sąlygos darbuotojams, tiek patyrusiems specialistams, tiek jauniems, pradedantiesiems specialistams atsiveria geros sąlygos įsidarbinti ir kaupti patirtį tobulėjančiose įmonėse, dirbančiose su tarptautinėmis rinkomis.

 

Sparčiai kintanti metalo pramonė ir besiplečianti rinka privertė įmones tapti sumanesnėmis, ieškoti sprendimų, kurie sumažintų didėjančias gamybos sąnaudas, padėtų prisijaukinti nuolat kintančius gamybos būdus ir technologijas, garantuotų išlikimą ypač agresyvios konkurencijos sąlygomis. Lietuvos įmonės suprato, kad privalo tapti sumaniomis, tiksliai planuoti investicijas ir gerinti darbo našumą, kuris šiuolaikinėmis sąlygomis dar nepasiekė geriausių rezultatų didėjančio darbo užmokesčio kontekste. Taip pat Lietuvoje ir Europoje kyla žaliavų kainos, kurios didina gamybos sąnaudas, todėl vienintelė išeitis – modernizuoti gamybą ir didinti jos našumą.

 

Plėtros strategijos neapsiriboja vien investicijomis į techniką

 

Daug įmonių išplėtė savo gamybos pasiūlą bendradarbiaudamos su mokslo institucijomis, pritaikydamos žinias ir technologijas naujiems produktams kurti. Diegiamos lengvai atnaujinamos sistemos, kurių funkcijas galima integruoti ir lengvai pritaikyti nišiniams, neįprastiems ar tiesiog kitokiems užsakymams, taip plečiant gamybos apimtis. Pramonės atstovai tikina, kad ne tik tiesioginės investicijos į technologijas, bet ir kvalifikuota darbo jėgos poreikis bei bendradarbiavimas su mokslo institucijomis turėtų tapti kone visų metalo pramonės įmonių strategijos dalimi.

 

Šiandien laiku investavusios įmonės gali džiaugtis ateinančia grąža. Lietuvos metalo pramonę atranda ir Skandinavijos valstybės, kurios ieško kokybiškų metalo gaminių ir stengiasi sumažinti savo sąnaudas. Lietuva turi gerai išplėtotą infrastruktūrą, oro, sausumos ir jūros keliai yra strategiškai patogiose vietose, gerai išplėtotas logistikos tinklas, todėl tai padeda pritraukti dar daugiau užsakovų iš ES, Azijos, nes Lietuvos gamintojai savo produkciją gali pristatyti į bet kokį pasaulio kampelį. Kai kurie didžiausi ir prestižiniais laikomi koncernai bendradarbiauja su Lietuvos metalo gamybos įmonėmis, laiko jas savo geriausiais padaliniais ir užsako reikšmingą dalį reikiamų metalo gaminių. Kaip žinia, nuo metalo gaminių pradedamas mechaninės inžinerijos, automobilių, laivų, aeronautikos, statybos ir konstravimo pramonės šakų produkcijos kūrimas. Su viena lietuviška metalo gamybos įmone bendradarbiauja ir bene prabangiausių automobilių „Rolls-Royse“ gamintojai. Tai rodo, kad pasitikėjimas Lietuvos metalo pramone yra stabilus ir ilgalaikis. Metalo gamintojai vardija, kad pritraukti užsienio užsakymus padeda lankstus bei atsakingas požiūris į klientą ir noras „įdarbinti investicijas“, pasak jų, ilgalaikio sėkmingo bendradarbiavimo pagrindas yra kokybė, lankstus požiūris į darbą, gamybos greitis ir konkurencinga kaina. Tad galima drąsiai teigti, kad Lietuvos metalo pramonė šiandien yra tolygiai konkurencinga su Vakarų valstybių metalo pramone, o kartais net ją lenkia savo apdairumu ir laiku pastebėtų tendencijų supratimu ir pritaikymu versle.