Gražiausios metalo konstrukcijos Lietuvoje (apžvalgos bokštai, tiltai)

Lietuvos gamta – tai unikalus kraštovaizdis, kuris geriausiai atsiveria iš apžvalgos bokštų, jie leidžia pamatyti plačius horizontus, atrasti dar neatrastas vietas ir iš naujo pamilti savo kraštą. Nors Lietuvoje nėra įspūdingų kalnų grandinių ar didelio aukščio svyravimų, apžvalgos bokštai padeda atrasti gamtą iš aukštai, žvelgiant į tolius užsilipus ant bokštuose įrengtų apžvalgos aikštelių. Tai unikali patirtis ir nuostabūs vaizdai.

 

Kirkilų apžvalgos bokštas. Vienas įspūdingiausių apžvalgos bokštų Lietuvoje, lankytojams prieinamas nuo 2015 metų rugpjūčio, Biržų rajone įsikūręs Kirkilų apžvalgos bokštas, kurio neįprasta forma primena kanoją ar apverstą valtį. Tai unikalus statinys ne vien dėl savo konstrukcijos, bet ir dėl vietos, kuriame jis pastatytas. Kirkilų vietovė žinoma kaip karstinių įgriuvų ir jose susiformavusių ežerėlių vieta, seniai pamėgta turistų. Todėl prieš pradedant apžvalgos bokšto statybas buvo atliktas ne vienas grunto tyrimas, siekiant išsiaiškinti ar šioje vietoje tokį aukštą bokštą statyti saugu. Bokšto konstrukciją sudaro metalas, betonas ir specialus impregnuotas medis, atgabentas iš Skandinavijos. Bokšto aukštis – beveik 32 metrai. 30 metrų aukštyje esančios apžvalgos aikštelės plotas – beveik 30 kvadratinių metrų. Pirmajame aukšte yra 27,75 m2 amfiteatras žmonių susibūrimams, nedideliems renginiams ar tiesiog poilsiui. Pakilti į bokštą galima laiptais, kurie įrengti kartu su apžvalginiais langais, tad lipant į šį bokštą galima stebėti vis nutolstančią žemę ir aplinkinius vaizdus. Užlipus į apžvalgos bokštą atsiveria nuostabūs vaizdai – 30 vandens pilnų smegduobių, vadinamų Kirkilų draustinio ežerėliais, kurių skersmuo – apie 35 m  ir daugiau.

 

Labanoro apžvalgos bokštas. Labanoro giria – unikalus miškas, kurį tyrinėti ilgą laiką buvo galima tik vaikščiojant žeme. 2015 metų rugsėjį turistams atsivėrė aukščiausias apžvalgos bokštas Lietuvoje, jo aukštis siekia 36 metrus. Šis smėlio laikrodį primenantis statinys pagamintas iš patikimų karštai cinkuotų plieninių konstrukcijų, jo 214 serpantininių laiptų veda aukštyn į apžvalgos aikštelę, iš kurios atsiveria pasakiški vaizdai. Nuo Labanoro girios apžvalgos bokšto atsiveria Siesarties ežero ir salų bei pusiasalių vaizdas, taip pat matosi ir Lakajų kraštovaizdžio draustinis, kurį sudaro Baltųjų ir Juodųjų Lakajų ežerų duburiai.

 

Merkinės apžvalgos bokštas. Dzūkijos nacionalinio parko teritorijoje, Nemuno kraštovaizdžio draustinyje, prie Merkinės stovi  vienas aukščiausių Lietuvoje apžvalgos bokštų – Merkinės apžvalgos bokštas. Šio pastato metalinės konstrukcijos aukštis – 26 metrai. Nuo šio bokšto matosi Nemuno kraštovaizdžio draustinis, Nemuno ir Merkio santaka, Pastraujo sala, kuri yra didžiausia nacionalinio parko teritorijoje. Iš paukščio skrydžio taip pat atsiveria Nemuno slėnis, Merkinės miestelio panorama.

 

Sartų apžvalgos bokštas. Tai vienas aukščiausių apžvalgos bokštų, kurio metalinė konstrukcija matoma iš tolo ir siekia 35 metrus. Užkopus metaliniais sraigtiniais laipteliais iš viršaus atsiveria prieš daugybę tūkstančių metų slinkusių ledynų suformuotas dabartinio Sartų regiono parko kraštovaizdžio reljefas, Sartų ežero vaizdinga panorama.

 

Ribikių apžvalgos bokštas. Nors šis apžvalgos bokštas ir nėra pats aukščiausias, jis siekia kiek daugiau nei 15 metrų, tačiau jis pastatytas ant kalvos, esančios 163 m virš jūros lygio. Nuo apžvalgos aikštelės atsiveria pasakiška Dusyno ir Rubikių ežerų panorama, aplinkinių vietovių vaizdai, matyti net trijų vietinių bažnyčių (Debeikių, Leliūnų ir Alantos) bokštai, laukai, Bijeikių piliakalnis, Storių kalvos, vaizdas apsidairius tikrai pakerės, nes jis atsiveria net 20 km spinduliu.

 

Metelių regioninio parko apžvalgos bokštas. Šis 15 metrų apžvalgos bokštas ypatingas savo forma, jis pagamintas iš medžio ir metalo konstrukcijų, iš tolo ji primena nuo vėjo susisukusį nendrių ryšulį. Nuo jo galima apžvelgti vertingiausius Metelių kraštovaizdžio draustinio objektus – Metelio ežerą, kuris gausu įvairių migruojančių paukščių: pempių, gervių, pilkųjų žąsų, perkūno oželių, net galima išgirsti ir didžiojo baublio skleidžiamus garsus. Taip pat nuo šio bokšto galima matyti paukščiams svarbią šlapią Kemsinės pievą, Metelių kaimą, kitoje ežero pusėje stūksantį Papėčių piliakalnį. Matomas siauras Dusios ežero ruožas.